Przymierzając się do zakupu domu, planując remont bądź przebudowę warto zainteresować się tematem, jakim jest inwentaryzacja. Jest to przedstawienie aktualnego stanu technicznego danej nieruchomości.

Dokument ten jest konieczny, aby architekt mógł przystąpić do wykonywania swojej pracy przy danym projekcie. Odpowiedni zaś urząd bądź osoba uprawniona na podstawie takiego dokumentu wydaje pozwolenia na wykonywanie prac budowlanych. Inwentaryzacja budowy może dotyczyć całego budynku lub jedynie wytypowanego fragmentu. Prawidłowo wykonany dokument stanowi podstawę do bezpiecznych prac budowlanych bądź ewentualnych roszczeń.

inwentaryzacja budowy

Co zawiera ekspertyza budowlana

Głównym elementem tego dokumentu jest stan faktyczny budynku, przedstawiany w formie opisowej jak i według obliczeń. W pierwszej kolejności osoba wykonująca ekspertyzę budowlaną dokonuje oględzin budynku, kolejnymi etapami są pomiary wraz w badaniami. Inwentaryzacja stanu technicznego budynków polecana jest szczególnie osobom planującym zakup nieruchomości. Pozwala to na dokładnie zapoznanie się ze stanem technicznym danego budynku. Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja budowlana zawiera szczegółowo zobrazowany stan techniczny z uwzględnieniem: wymiarów, rodzaju materiałów oraz elewacji, zrzutu działki oraz dokumentacji fotograficznej.

Przeprowadzanie inwentaryzacji

Prace związane z wykonywaniem ekspertyzy budowlanej często wykonywane są w trzy osobowych grupach. Jest to wygodny sposób, w którym przeważnie dwie osoby odpowiedzialne są za wykonywanie pomiarów, jedna zaś za szkicowanie wyników. W celu prawidłowego wykonania takich czynności korzysta się z przykładowo tachimetrów bądź dalmierzy laserowych. Konieczne jest także zmierzenie grubości ścian oraz wysokości każdego pomieszczenia. W przygotowanym projekcie zaznaczone są wszystkie drzwi, okna, które wchodzą w skład budynku. Jednym z elementów inwentaryzacji budowlanej mogą być zdjęcia, które obejmując 360 stopni, obrazują nieruchomość. Rozwiązaniem, które również jest praktykowane, są zdjęcia wykonane za pośrednictwem drona.

By Redakcja

Jestem młodszą redaktorką. Ogarniam przede wszystkim dział związany z aranżacją i projektowaniem wnętrz, gdzie staram się zaszczepić czytelnikom nowoczesne spojrzenie na własne wnętrze. Największym podziękowaniem za treści są komentarze ostawiane pod nimi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *