budowa domu 2020

Każdy, kto w najbliższej przyszłości planuje budowę domu z pewnością zastanawia się jakie koszty mogą go czekać. Ogólne wyceny często nie są wystarczające do określenia konkretnego budżetu jaki trzeba będzie przeznaczyć na budowę wymarzonego domu. Zatem ile kosztuje budowa domu w sezonie 2020?

Ile kosztuje budowa?

Często przeglądając różnego rodzaju projekty widzimy ogólne i mało precyzyjne wyceny kosztów budowy. Należy jednak podchodzić do nich z pewnym dystansem. Starając się wyliczyć koszty budowy domu należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak: lokalizacja, materiały, zakres prac wykonywanych przez specjalistów itp.

Według danych GUS koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania w 2019 roku wyniósł: I kwartał – 4388 zł, II kwartał -4484 zł, III kwartał – 4376 zł, IV kwartał – 4597 zł.

Jak można się spodziewać koszty te stale rosną. Szczególnie dotyczy do kosztów robocizny. Trudno jest jednoznacznie prognozować kolejne wzrosty cen budowy.

Należy jednak pamiętać, że każdy inwestor posiada różne alternatywy dla budowy od podstaw. Do najpopularniejszych można zaliczyć remont kupionego wraz z działką domu lub można pójść jeszcze krótszą drogą do własnego domu i kupić nieruchomość na rynku pierwotnym. Deweloperzy oferują gotowe domy na sprzedaż w cenie od 3500 do 6500 zł/m2. Jeśli więc chcemy mieszkać w domu o powierzchni 150 m2, u dewelopera zapłacimy od 525 do 975 tys. zł.

Jak zmniejszać koszty budowy

Zapewne najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem na oszczędności podczas budowy jest wykonywanie pewnych prac we własnym zakresie. Bardzo często zdarza się, że do realizacji prostych zadań wzywamy ekipę, co znacznie zwiększa końcowe koszty realizacji naszego projektu.

Oczywistym jest, że nikt nie będzie własnoręcznie przygotowywał wykopu pod fundament, murował ścian czy przygotowywał odeskowania pod dach. Jednak szczególnie na etapie wykańczania wnętrz warto mocniej zaangażować się w wykonywanie pewnych prac. Poszukać wypożyczalni części do maszyn budowlanych https://www.serwis-kop.pl/pl/ . Zmniejszy to zdecydowanie koszty naszej inwestycji.

Takie zadania jak: układanie paneli, malowanie ścian, czy montaż mebli warto wykonać we własnym zakresie. Zależnie od wielkości domu możemy w ten sposób zaoszczędzić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *