Dawniej klimatyzacja w domu, czy w biurze była czymś rzadko spotykanym – na szczęście teraz klimatyzatory do domu czy biura, są coraz bardziej powszechne. Aby klimatyzator długo zachowywał swoje właściwości a także nieskazitelny wygląd, należy regularnie o niego dbać.

yyz-2-879247-m

Zalety klimatyzacji

Klimatyzacja to świetne rozwiązanie w pracy – ludzki organizm jest mniej wydajny w czasie upałów, a klimatyzacja do biura znacznie obniża temperaturę powietrza. Klimatyzacja przede wszystkim chroni nas przed wszelkiego rodzaju alergenami (m.in pyłkami, kurzem, sierścią zwierząt). Kolejną zaletą klimatyzacji jest ich budowa – precyzyjny układ regulacji temperatury pozwala na dokładne ustawianie odpowiedniej temperatury. Jest to bardzo istotne podczas dużych upałów – wówczas klimatyzator ochładza temperaturę powietrza w pomieszczeniu.

Filtry klimatyzatora narażone są na różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza – są nimi między innymi kurz, sierść zwierząt, pyłki, pleśnie, grzyby orz bakterie.

Zbagatelizowanie problemu i nieczyszczenie klimatyzatora może prowadzić do chorób dróg oddechowych a także powodować nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach.

 

Częstotliwość czyszczenia

Filtr klimatyzatora powinien być czyszczony co najmniej raz na miesiąc. W przypadku, gdy klimatyzacja pracuje w zanieczyszczonych warunkach należy czyścić klimatyzator częściej, czyli raz na 2 tygodnie.

Obecnie klimatyzatory do domu, czy biura wyposażone są w nowoczesne urządzenia, które same informują nas o konieczności wyczyszczenia filtra.

Poniżej przedstawiliśmy procedurę czyszczenia klimatyzatora krok po kroku.

  1. Wyciągnij kratkę wylotu i wlotu powietrza do klimatyzatora, umyj ją wodą z mydłem bądź detergentem myjącym o odczynie obojętnym.
  2. Filtr powietrza zanurz w ciepłej wodzie z mydłem. (możesz go uprzednio wyczyścić odkurzaczem).
  3. Uwaga: do czyszczenia poszczególnych elementów klimatyzatora nie wolno używać silnych środków myjących, ponieważ mogą one spowodować porysowania i uszkodzenia klimatyzacji.
  4. Roztworem wybielacza z wodą (w proporcjach 1:16) przelej rurkę odprowadzającą wodę.

 

Więcej informacji na temat czyszczenia klimatyzatorów, a także samej klimatyzacji znajdziesz na http://www.klimatyzacja-wroclaw.pl/

Czyszczenie klimatyzacji to jedyny sposób, na prawidłowe funkcjonowanie instalacji klimatyzacyjnej. Warto poświęcić kilkadziesiąt minut miesięcznie, aby zachować należyty wygląd naszego klimatyzatora.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *