W dzisiejszych czasach kiedy to energia drożeje coraz więcej osób szuka sposobu, aby jak najwięcej pieniędzy zaoszczędzić na eksploatacji. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw, które codziennie korzystają z różnego typu wentylatorów i pomp.

Jednym ze sposobów jest zastosowanie falownika. Czym on jest? W skrócie to innymi słowy przemiennik częstotliwości, który odpowiedzialny jest za przekształcenie napięcia przemiennego sieci o stałej częstotliwości w napięcie stałe. Ważne jest to, że ów napięcie jest niezbędne do wytworzenia napięcia o regulowanej częstotliwości, które służy do zasilania silników elektrycznych.

Odpowiednia regulacja wydajności w aplikacjach wentylatorów i pomp z wykorzystaniem falownika skutecznie obniża zużycie energii czynnej i biernej. Chroni nas to również przed innymi kosztami, ponieważ nie musimy stosować dodatkowych drogich urządzeń układu automatyki. W zależności od mocy koszt instalacji falownika waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Inwestycja ta jest jednak opłacalna, ponieważ nawet już po dwóch latach użytkowania zwraca się koszt nakładu.

Coraz więcej firm decyduje się na masowe stosowanie falowników do swoich urządzeń, ponieważ nie tylko obniżają zużycie energii, ale również zapewniają bezpieczeństwo działania układu napędowego oraz posiadają liczne funkcje zabezpieczenia silnika jak i samego falownika. Jedne z najważniejszych to: zapobieganie przeciążeniu silnika, zapobieganie zwarciom międzyfazowym i doziemnym, pilnowanie przekroczenia obrotów silnika, ochrona cieplnej silnika czy zabezpieczenie przed zbyt wysokimi napięciami.

Więcej informacji na temat falowników znajdziecie na stronie: http://www.falownikisklep.pl/

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *