Ekologiczny dom przyjazna dla środowiska konstrukcja budynku i materiały budowlane: w miarę możliwości stosowanie naturalnych, miejscowych materiałów, minimalizacja dróg transportowych, zastąpienie chemicznych środków ochrony drewna odpowiednimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, stosowanie materiałów nie budzących dla środowiska i człowieka zastrzeżeń.Użycie dostępnych na miejscu zasobów (energii słonecznej, wody deszczowej) powoduje zmniejszenie niekorzystnego wpływu na środowisko. W przypadku normalnego budownictwa, większość z tych zasobów jest marnowana. Drewno Autonomia zwiększa wpływ na utrzymanie domu kosztów zewnętrznych (abonament za przyłącza gazowe, elektryczne, wodne, kanalizacyjne i koszt dostarczania energii, wody, gazu).
Okna – okna są jedną z największych przyczyn strat energii, dlatego też pożądane jest, zapewnienie wentylacji systemami, które dają kontrolowany dopływ powietrza i które zapewnią wykorzystanie ciepła zawartego w powietrzu usuwanym z pomieszczeń.
Ekologiczny dom Woda jest jednym z najważniejszych mediów i szybko kończącym się zasobem. Jest wiele sposobów na oszczędzanie i gromadzenie wody, zmniejszanie jej zużycia jest zazwyczaj bardzo opłacalne.
Ciepła woda – zastosowanie wymiennika jest bardzo korzystne w zimie. Poza wykorzystaniem energii słońca warto także pamiętać o odpowiednim wykorzystywaniu wody w domu i nie marnowaniu jej.
Dokładnie przemyślano także produkty zastosowane do wyposażenia domu, które powstały zgodnie z koncepcją universal design. Wszystkie są łatwe, przyjazne i bezpieczne w użyciu, oferując równocześnie zalety, np. dla osób niedowidzących. Tego typu urządzenia powstały po przeprowadzeniu złożonych badań naukowych, które miały na celu wyjaśnienie wady wzroku powodowanej przez kataraktę.
W ostatnich latach rola wentylacji staje się bardziej istotna, dobra izolacja sprawia że utrata energii jest niewielka.

Dom autonomiczny zazwyczaj musi być zbudowany (lub mocno przebudowany) na zamówienie, aby projekt mógł być dobrze dopasowany do jego położenia i warunków klimatycznych. Pasywne systemy słoneczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków, bateria akumulatorów w piwnicy, energooszczędne okna i wiele innych systemów wymaga zastosowania nietypowych materiałów, technologii wykonania i montażu a nawet dodatkowych czynności związanych z ich obsługą.
Ekologiczny dom Klasycznym źródłem do zaopatrzenia domu w wodę bez potrzeby zmiany stylu życia i modyfikacji całego domu jest studnia. W niektórych przypadkach jednak wiercenie studni może być kosztowne lub nawet niemożliwe. Woda ze studni może być zanieczyszczona lub w ogóle niedostępne. Raz zbudowana studnia wymaga nakładu energii na wydobycie wody.
Z ciekawostek: dom nie ma komina, ciepła woda pochodzi z kolektorów słonecznych, w łazience na ścianach zamontowane zostanie białe szkło, na podłodze nie będzie kafelków ani parkietów, tylko szlifowany beton, sklejka. W pokojach na piętrze pojawią się drzwi przesuwne lub do popychania, bez klamek. Całości dopełnia zaawansowana wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *