systemy sterowania oświetleniem

Oświetlenie ulicy, osiedla lub parkingu wymaga zastosowania inteligentnego systemu sterowania oświetleniem. Nowoczesne technologie pozwalają na pełną kontrolę oświetlenia na danym terenie i co najważniejsze, znacznie redukują koszty zużycia energii. Dzięki energooszczędności są również bardziej przyjazne dla środowiska niż systemy używane jeszcze kilkanaście lat temu. Inteligentne systemy oświetlenia są proste we wdrożeniu i kontrolowaniu. Jak działają? Jaką rolę odgrywa w tym systemowa szafa oświetlenia ulicznego? Wyjaśniamy.

Kompletny system oświetlenia

Nowe instalacje oświetleniowe najczęściej wykorzystują oprawy z oszczędnymi źródłami światła LED. W celu osiągnięcia dodatkowych oszczędności w lampach instalowane są reduktory mocy, które sterują mocą pojedynczej oprawy LED. Programowanie reduktorów odbywa się poprzez sterownik zamontowany w szafie oświetleniowej. Taki system oświetlenia może być obsługiwany przez aplikację lub strony www z komputera i innych urządzeń z dostępem do sieci. W skład kompleksowego systemu sterowania wchodzi również fotokomórka, która umożliwia natychmiastową reakcję na nagłe zmiany pogody. Przykładem firmy zajmującej się tego typu tematem jest http://rabbit.pl/

Systemowa szafa oświetlenia ulicznego i jej znaczenie

Zastosowanie opraw LED wymaga całkowicie innego systemu zabezpieczeń. Z tego względu w obudowie szafy powinny znaleźć się cztery sekcje:

● zabezpieczeń
● kompensacji mocy biernej
● pomiarowej
● rozdzielczej

Sekcja zabezpieczeń zawiera wszelkie elementy niezbędne do ochrony opraw oświetlenia ulicznego LED przed różnego rodzaju przepięciami, które mogą występować w liniach zasilających. Sekcja kompensacji mocy biernej mieści odpowiednio dobrany i wykonany kompensator mocy biernej o parametrach ustalonych specjalnie dla potrzeb konkretnej instalacji oświetlenia ulicznego LED. Gwarantuje on obniżenie rachunków za energię elektryczną zużywaną przez instalację oświetlenia ulicznego LED eliminując opłaty za moc bierną. Sekcja pomiarowa, zamykana zawsze dodatkowymi drzwiami, mieści zabezpieczenia przedlicznikowe i aparaturę pomiarową instalowaną w zależności od potrzeb i wymagań lokalnego zakładu energetycznego. Zastosowanie nowoczesnego systemu sterowania pozwoli stworzyć rozwiązanie w pełni odpowiadające europejskim standardom. Sterowanie oświetleniem odbywa się bowiem wówczas on-line i zapewnia pełen nadzór nad pracą szafy w czasie rzeczywistym. Dzięki zdalnej wymianie oprogramowania jest ono również elastyczne, gdyż daje się dostosowywać do zmieniających się z czasem potrzeb.

By Redakcja

Jestem młodszą redaktorką. Ogarniam przede wszystkim dział związany z aranżacją i projektowaniem wnętrz, gdzie staram się zaszczepić czytelnikom nowoczesne spojrzenie na własne wnętrze. Największym podziękowaniem za treści są komentarze ostawiane pod nimi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *