Czynności wykonywane powyżej 2m nad poziomem terenu jest określana w polskim prawie jako praca na wysokości. Nieodpowiednie przeszkolenie czy uszkodzony sprzęt może nieść za sobą spore zagrożenie dla zdrowia.

Malowanie i naprawy budynków czy prace konserwacyjne stanowią niebezpieczeństwo i podlegają Państwowej Inspekcji Pracy. Dlatego brak szkoleń z zakresu BHP niesie za sobą, poza ryzykiem własnego życia, także konsekwencje prawne.
Żeby zdobyć uprawnienia do pracy w dostępie linowym należy przejść szkolenie w wymiarze 30 godzin szkolenia kwalifikacyjnego czyli podobnie jak chociażby kurs na prawo jazdy.
Ówcześnie wyglądało to nieco inaczej. Osoby, które zdobyły już wcześniej uprawnienia wspinaczkowe wysokogórskie osiągały tytuł fachowca alpinizmu przemysłowego.

Przed rozpoczęciem takich prac obowiązkiem jest sprawdzenie stanu technicznego posiadanych urządzeń i konstrukcji, na jakich wykonujemy prace. Drabiny pionowe – Lero solidnie wykonane, gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nawet proste prace prowadzone w ogrodzie, nie powinny być lekceważone.

Podobnie jest w budownictwie, gdzie bezpieczeństwo pracowników powinno być na pierwszym miejscu. Stworzone przepisy dokładnie opisują wymagania, jakie obowiązują podczas prac na wysokości, podając kryteria, do których musi dostosować się przedsiębiorca.
Ma on również powinność przeszkolenia pracowników i udzielić niezbędnych wskazówek, aby uniknąć wszelkich zagrożeń.
Zakup odpowiedniej drabiny – Lero, bądź innej zaufanej firmy, jest także niezmiernie ważny.
Często zdarza się, że pracownicy budowlani nie troszczą się odpowiednio o swoje bezpieczeństwo, ignorując zakładanie kasków, bądź nie posługując się należytym zabezpieczeniem. Takie nieodpowiedzialne zachowanie naraża ich na doznanie obrażeń, bądź nawet utratę życia.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *