Nienasycone żywice poliestrowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Ze względu na swe właściwości są bardzo cenionym surowcem, który stanowi podstawę wielu wyrobów.

Żywice poliestrowe sprawiają, że produkty powstałe na ich bazie wyróżniają się doskonałymi parametrami, niezbędnymi w poszczególnych gałęziach przemysłu. Wpływ na to ma nie tylko budowa chemiczna żywic, ale też proces przetwórczy, któremu podlega. W skład nienasyconych żywic poliestrowych, zwanych Estromal, wchodzą nienasycony poliester i monomer sieciujący – steryn. Powstają w wyniku polikondensacji lub poliaddycji dwufunkcyjnych kwasów, bezwodników, a także glikoli lub hydroksykwasów. Ich struktura w procesie przetwórczym często jest wzmacniana poprzez dodanie włókna szklanego, które nadaje takie właściwości jak wytrzymałość, sztywność, podatność w modelowaniu, mały ciężar.

Żywice coraz częściej są wykorzystywane w przemyśle, ponieważ uważane są za ekologiczne, mniej szkodliwe dla człowieka i środowiska aniżeli inne substancje zamienne. W tym kierunku podąża również polityka gospodarcza, która skłania producentów do szukania nowych i coraz lepszych rozwiązań, zgodnych z postulatami związanymi z ochroną środowiska.

Jedną z gałęzi przemysłu, dla której żywice mają bardzo duże znaczenie, jest okrętownictwo, gdzie liczy się jakość i wytrzymałość stosowanych surowców, a także ich relacje ze środowiskiem. Nie mniejsze znacznie ma żywica w przemyśle motoryzacyjnym, głównie ze względu na wytrzymałość i lekkość. Żywice są również składnikiem wielu materiałów budowlanych i wykończeniowych.  To tylko niektóre z branż, w których żywica jest wykorzystywana, a jej znaczenie wciąż rośnie, o czym świadczy jej coraz szersze zastosowanie.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *