Jeden z najstarszych materiałów z którym człowiek obcuje na co dzień – drewno z całą gamą swoich możliwości i zalet obecne w naszych wnętrzach było, jest i będzie nam towarzyszyć, niezależnie od nowo powstających technologicznie materiałów. W swojej szlachetności i naturalności, jest na pewno materiałem wymagającym zadbania. Odpowiednia pielęgnacja drewna pozwala na zachowanie jego piękna i dobrej jakości. Korzyści z tego płynące są niestety mało doceniane.

strona_gownaW ciągłym pośpiechu, w którym żyjemy wybieramy często materiały  sztuczne, które nie są wymagające w użytkowaniu i to odbieramy jako główną podstawowa zaletę, jak ich niższą cenę. Nie zastanawiamy się na przykład nad ich wpływem na nasze zdrowie, środowisko, na cały ekosystem w którym żyjemy. Na szczęście równolegle obserwujemy coraz częściej rodzący się trend, który zbliża nas do natury. Ludzie na nowo odkrywają zalety płynące z obcowania z drewnem, rozumiejąc jego potrzeby i to czym się nam ono odwdzięczy w zamian za odpowiednią pielęgnacją drewna. Również producenci środków do ochrony drewna i jego pielęgnacji, tacy jak firma Movaro, odwołują się coraz częściej do starych sprawdzonych receptur, do produkcji dobrych olejów, wosków, bejc. Odpowiednio wzbogacają je w dostępną dzisiaj wiedzę.

Dlaczego oleje do drewna? Uszlachetnianie  drewna było znane już w starożytności. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oleju do drewna zachowuje ono naturalny wygląd, a jego usłojenie zostaje pięknie podkreślone i wydobyte. Trzeba pamiętać, że w czasie takiej pielęgnacji, następuje delikatne barwienie drewna, w lekkiej ciepłej tonacji. Dodatkowo dzięki dostępnej dziś wiedzy i technologii dzisiejsze oleje, czy tez woski do drewna dzięki specjalnym formulacjom, charakteryzuje wyższa wytrzymałość i odporność na wilgoć, wodę, działanie barwników i zarysowania. Dobry olej do drewna, dzięki swojej niebłoniastej powierzchni, impregnuje niezwykle dogłębnie drewno. stosowany jest do ochrony drewna  w sytuacjach gdy czynniki zewnętrzne wpływają na niego niezwykle mocno.

Natomiast w przypadku olejów na zewnątrz osadzają się one jak naturalnie chroniąca kora w kapilarach drewna tworząc przy tym powierzchnię która jest mocno wodoodporna i chroni ją przed promieniami UV. Dodatkowo bardzo powoli ulegają rozkładowi. Tradycyjne receptury są nieustannie udoskonalane i sprawdzane, co sprawia że można już dostać produkty bezrozpuszczalnikowe we wszystkich dziedzinach zastosowania. Wszystko to sprawia, że niewątpliwie  aspekt ekologiczny  dodatkowo podnosi wartość odpowiednio zastosowanych produktów do ochrony i pielęgnacji drewna.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *