Marmur to skała metamorficzna, która powstaje z przeobrażenia wapieni, lub tez dolomitów. Znany jest już od czasów starożytnych, kiedy to stanowił istotny budulec, a także surowiec wykorzystywane w rzeźbiarstwie czy architektonice.
Najbardziej znanymi krajami, gdzie wydobywa się marmury, są Włochy, Grecja, Hiszpania, Portugalia oraz Chorwacja.

Z kolei w Polsce, marmur wydobywany jest głównie w Sudetach oraz Górach Świętokrzyskich. Typowym polskim marmurem, jest tak zwana „Biała Marianna”, która swą nazwę zawdzięcza jasnej barwie.

1195870_bathroomMarmur ma wysoką cenę, dlatego też świadczy o zamożności osób, które są w stanie pozwolić sobie na użycie tego surowca w swoich domostwach.

Jest to skała naturalna, całkowicie  bezpieczna zarówno dla użytkowników, jak i środowiska, z którego przecież pochodzi. Przy obróbce marmuru, nie powstają żadne szkodliwe zanieczyszczenia czy odpady.

Obecnie marmur stosuje się zarówno wewnątrz domów, jak i na zewnątrz. Zajmuje on także zastosowanie w posadzkach kładzionych w kościołach, gdzie przecież odgrywa on również ogromną rolę i świadczy o bogactwie tych instytucji.
W domach marmur zazwyczaj możemy spotkać w postaci płyt czy też płytek marmurowych.

Płyty marmurowe stanowią wykończenie głównie kuchni czy łazienek, zastępując między innymi ich nawierzchnie, takie jak  na przykład typowe blaty kuchenne, czy przestrzenie wokół umywalek.  Płytki marmurowe, mają również bardzo szerokie zastosowanie. Można ich używać jako posadzek w korytarzach, kuchniach czy tez łazienkach, a ponadto także do wykańczania przestrzeni na zewnątrz budynków. Posesje wykładane marmurem robią ogromne wrażenie, a ponadto doskonale komponują się z naturalnym otoczeniem naszego domu. Płytki marmurowe mogą stanowić także wykończenie domu za pomocą podmurówki, która także prezentuje się efektownie.

Mając do wyboru jako surowiec marmur, należy przemyśleć, jaki chcemy uzyskać efekt końcowy, by odpowiednio dobrać jego kolorystykę i strukturę, których oferta w naszej gamie jest szeroka i wyczerpująca.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *