koszty budowy domu

Jak wiadomo z roku na rok koszty życia w naszym kraju wzrastają. Dotyczy to zarówno cen usług, jak i żywności. Wzrastają również koszty utrzymania pracownika oraz prowadzenia własnej działalności. Jaki wpływ mają podwyżki cen na branżę budowlaną i jaka jest cena budowy domu w 2020 roku?

Koszt budowy fundamentów w 2020 roku

Według specjalistów zajmujących się kalkulacjami cen i kosztów w branży budowlanej, koszt budowy fundamentów dla domu o powierzchni blisko 120m2 może wynieść około 35 000 zł. Jest to przybliżona cena tego etapu budowy, ponieważ może się ona mocno wahać, zależnie od regionu naszego kraju, a także od warunków w których będziemy budować nasze fundamenty.

koszt wybudowania domu

Koszt budowy ścian w 2020 roku

Tutaj szczególnie dużo zależy od projektu domu, który wybraliśmy. Najtańszy w budowie będzie dom parterowy o niewielkiej powierzchni. W tym wypadku największe koszty generują materiały, czyli pustaki oraz elementy izolacji. Mimo wysokich cen powinniśmy pamiętać o tym, żeby unikać najtańszych i wątpliwych jakościowo produktów.

Ceny pokryć dachowych w 2020 roku

W wypadku nieskomplikowanego konstrukcyjnie dachu domu o powierzchni około 120m2 możemy liczyć się z następującymi kosztami. Tutaj również wiele zależy od materiałów oraz stosowanych przez nas rozwiązań. Jeśli zdecydujemy się na dobrej jakości dachówkę, możemy liczyć się z kosztami przekraczającymi 50 000 zł. Natomiast jeśli będziemy chcieli jak najwięcej zaoszczędzić, to wybierając gont bitumiczny prawdopodobnie zejdziemy z ceną do blisko 25 000 zł.

budowa domu ceny

Koszt wykończenia domu w 2020 roku

Jak widać koszty wybudowania domu w 2020 roku mogą się bardzo wahać. Wiele zależy od naszych preferencji dotyczących trybu budowania. Najtańsza, jednak najbardziej pracochłonna dla inwestora jest metoda gospodarcza, a najdroższym rozwiązaniem jest wynajęcie jednej ekipy, która wybuduje nasz dom od fundamentów po wykończenie wnętrz.

Jako przykład możemy wziąć koszt montażu okien w domu. Ceny takiej usługi mogą wahać się od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli przecenimy swoje możliwości finansowe i nie zadbamy o odpowiednie sprawdzenie rynku, możemy narazić się na znaczne koszty. Podobna sytuacja jest z wieloma etapami budowy, szczególnie dotyczy ona aranżacji wnętrz oraz mebli.

Jak oszczędzać podczas budowy domu

Jeśli zależy nam na oszczędnościach, to postarajmy się unikać robienia zakupów w marketach budowlanych. Poszukajmy składów lub hurtowni w naszej okolicy, które oferują te same produkty, często w wiele niższych cenach – nawet dla osób prywatnych. Oprócz tego zadbajmy, by do każdego etapu budowy starannie dobierać odpowiednich ludzi. Dzięki temu będziemy mogli decydować, czy do prostszego zadania możemy wynająć kogoś, kto za swoje usługi policzy znacznie mniej niż droga, znana firma budowlana.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *