Kupno rynny metalowej lub plastikowej to spory wydatek. Warto więc o nie dbać, by posłużyły nam przez długi czas. W artykule znajdą Państwo szereg porad, które przedłużą żywotność i atrakcyjny wygląd domowych rynien.

Najczęstsze uszkodzenia rynien metalowych i plastikowych:

  • zalegające jesienią liście mogą zablokować swobodny przepływ wody,

  • zamarznięta woda w rynnach w okresie zimowym,

  • nadmierne wysunięcie rynny,

  • zaburzone odprowadzanie wody,

  • popękania plastiku w przypadku rynien PCV ( są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne aniżeli systemy orynnowania metalowego),


Jak dbać o rynny plastikowe?

Rynny plastikowe są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, kwaśne deszcze oraz słoną mgłę, przez co żywotność rynien szacuje się tylko na 15-20 lat.

Rynny PCV wymagają regularnego czyszczenia z liści, igieł oraz innych zanieczyszczeń. Do czyszczenia powinniśmy używać szczotek, tak aby dokładnie usunąć wszystkie zabrudzenia. Należy pamiętać o tym, aby nie stosować metalowych narzędzi do usuwania liści – mogą one zarysować powierzchnie rynien. Jasne rynny należy również przemywać wodą z odpowiednim detergentem, tak aby rynny długo zachowywały swój atrakcyjny wygląd.

Jak postępować w przypadku uszkodzeń rynien plastikowych?
Wygięte i przeciekające elementy rynien należy wymienić na nowe.

Jak dbać o rynny metalowe?

Rynny metalowe w porównaniu do rynien plastikowych, charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, kwaśne deszcze oraz słoną mgłę. Takie rynny posłużą nam od 80 do nawet 300 lat.
Podobnie jak w przypadku rynien plastikowych, rynny metalowe należy oczyszczać z liści, igieł, błota i innych zanieczyszczeń. Istnieją również sita rynnowe, które montuje się w rynnach, aby utrudniały osadzanie się liści i innych zabrudzeń w środku rynny. Zabrudzone rury należy kilka razy do roku spłukiwać wodą.

Największym zagrożeniem zarówno dla rynien metalowych jak i plastikowych jest zamarzająca woda w zimie oraz śnieg. Aby ograniczyć gromadzenie się śniegu należy zamontować na dachu dachówki przeciwśnieżne, które zatrzymują śnieg. Zaleca się również instalację kabli grzejnych w rynnach – takie rozwiązanie zapobiega zamarzaniu wody w rynnach.

Warto dbać o rynny, gdyż odpowiednia ich pielęgnacja pozwoli na cieszenie się ich jakością i wyglądem przez długie lata.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *