Kominek Kapitol

Kominek w domu to przede wszystkim dekoracja, która czyni pomieszczenie eleganckim i tworzy w nim niepowtarzalną atmosferę. Najczęściej wstawiany jest do salonu, ale zdarzają się projekty, w których przewiduje się na niego też inne, całkiem ciekawe miejsca.
Kominek KapitolBez względu na to, gdzie zdecydujemy się ulokować kominek, trzeba zachować pewne zasady, które wynikają z wymogów bezpieczeństwa. Przede wszystkim w jego pobliżu nie wolno układać przewodów instalacji elektrycznej i gazowej. Ponadto przewód dymowy nie powinien mieć zbyt wielu załamań, najlepiej, aby był prosty i nie zajmował zbyt wiele miejsca. W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na podłoże, stabilne i wytrzymałe, aby utrzymało ciężar kominka, który nie należy do lekkich.

Wybierając miejsce na kominek, trzeba pamiętać, że to on jest elementem wystroju, wokół którego skupia się resztę przedmiotów. Wynika to z faktu, iż kominek jako element dekoracyjny skupia domowników, którzy najchętniej odpoczywają i relaksują się właśnie przy nim. Z pewnością większość osób stwierdzi, że najlepszym miejscem na niego jest salon, ponieważ tam jest on najbardziej widoczny i wraz z całą aranżacją tworzy ten wyjątkowy klimat. Często w projektach kominek zajmuje centralne miejsce w salonie, ale zdarza się, że występuje na pograniczu jadalni i pokoju dziennego, czy umieszczony jest w wyodrębnionym z salonu kąciku wypoczynkowym.
Standardową lokalizacją kominka jest ściana, zazwyczaj na wprost okna. Jednak interesującym rozwiązaniem może być umieszczenie go na tej samej ścianie, w której znajduje się okno. Ciekawym pomysłem wydaje się również kominek narożny, który może stanowić wyjątkową ozdobę ze względu na oryginalne podejście. Nowatorskim rozwiązaniem są również kominki wolno stojące. Umieszcza się go na pograniczu dwóch pomieszczeń i najczęściej nie jest oszklony tylko z jednego boku, ale z dwóch, aby płomienie ognia widać było z tych dwóch konkretnych stron. Taka aranżacja doskonale łączy kuchnię z jadalnią lub salonem, czasami czyniąc te pomieszczenia bardziej przestronnymi.

Jak widać jest wiele ciekawych rozwiązań aranżacyjnych z wykorzystaniem kominka i naprawdę warto się zastanowić nad zamontowaniem go w domu, nie tyko ze względu na ciepło, ale przede wszystkim ten niepowtarzalny klimat, jaki jego obecność tworzy.

Zobacz również: Wkłady kominkowe – poradnik

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *