Transformator jest urządzeniem elektrycznym, który służy do zamiany układu napięć i prądów przemiennych na układ napięć i prądów o innych wartościach, jednak o takiej samej częstotliwości. Odbywa się to za pośrednictwem pola magnetycznego.  Zastosowanie to  ma w energetyce, np. przy przesyłaniu i rozdzielaniu energii elektrycznej oraz w urządzeniach codziennego użytku takich jak radioodbiornik.

Wszystkie transformatory posiadają w swojej budowie: uzwojenie pierwotne, uzwojenie wtórne zwane inaczej cewkami oraz rdzeń magnetyczny wykonany z materiału ferromagnetycznego. Na nim znajdują się wymienione uzwojenia.  Niekiedy stosowane są specjalne transformatory powietrzne, które są wyposażone w rdzeń ferromagnetyczny. Obwody elektryczne transformatora stanowią uzwojenia, natomiast obwód magnetyczny – rdzeń. Uzwojenia nie są połączone są ze sobą, zaś energia przepływa przez pole magnetyczne. Do wyjątku należy autotransformator, którego uzwojenia połączone są galwanicznie.

Transformatory działają na zasadzie indukcji magnetycznej czyli zjawiska powstania siły elektromotorycznej, które powstaje w przewodniku na skutek zmian strumienia pola magnetycznego. Jest to podstawowa zasada wytwarzania prądu elektrycznego. Działanie większości urządzeń elektrycznych jest oparte na tej zasadzie, m.in. transformatorów.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *