Jak poznać, rozeznać pod kątem zawodowym człowieka, firmę, z którymi ma  się pierwszy raz do czynienia, a zwłaszcza, gdy nie ma się w takich kontaktach zbyt wielkiegodoświadczenia?  Jak uniknąć wielu niespodzianek i rozczarowań, a przede wszystkim jak nie  dopuścić do poniesienia niepotrzebnych kosztów przy zatrudnieniu złego fachowca?

Mimo, e nie ma pewnej, jednoznacznej recepty na sklasyfikowanie od pierwszego wejrzenia człowieka, to można jednak  wyszukać kilka sposobów mogących służyć pomocą w opisaniu cech i właściwości zawodowych wykonawcy. Te narzędzia, to przede wszystkim wiedza.

Chcąc zatrudnić fachowca, przede wszystkim sami powinnyśmy mieć jakiś zasób wiadomości o jego specjalności i o pracy, jaką mu się zleca do wykonania. Chcąc rozeznać umiejętności wykonawcy musimy szczegółowo i bardzo dokładnie
omówić z nim temat i zakres zlecanej mu pracy. Ale nim do tego dojdzie wskazane jest rozpoznanie ile będzie kosztował nasz remont. A więc odwiedźmy sklepy i hurtownie, poznajmy materiały – ich ceny, ich możliwości stosowania, rodzaje, różnice, jakie dają zabezpieczenia, jakie gwarancje.

Jeżeli nie chcemy być oszukani powinnyśmy najpierw posiąść pewien zakres wiedzy, najprościej z lektury, z internetu, albo pytając się, choćby znajomych, którzy osiągnęli już z większe doświadczenie. Wskazane jest też byśmy wiedzieli, jakiego fachowca, z jakiej branży rzemieślniczej i na jakich warunkach poszukujemy.
Po pierwsze, czy to ma być rzetelny fachowiec, ale o zawężonych umiejętnościach, w miarę tani, czy fachowiec doskonały, artysta w zawodzie, więc drogi. Jeśli nie stać nas na sztukatora, który pracował w warszawskim Zamku Królewskim, wystarczy, że do ustawienia i wykończenia ścian kartonowo – gipsowych zatrudnimy taniego rzemieślnika, w takim tylko stopniu, aby to, co nie da się już poprawić było zadowalająco solidne.

Kandydat do zatrudnienia powinien umieć określić sposób realizacji zlecanej roboty. Im fachowiec jest lepszym specjalistą nie będzie jednoznacznie stwierdzać, że dana robota musi być wykonana w jeden tylko, konkretny sposób. Fachowiec chętnie udziela informacji. Jeżeli nie jest czegoś pewny podzieli się swoimi wątpliwościami. Nie będzie uciekać od sprawdzenia nowej metody. Fachowiec powie: „może być tak, a może te być inaczej”. Tak można coś zastosować, albo tak.

Reasumując, mając wiedzę o sensie i celowości zlecanej pracy, a także o własnych możliwościach finansowych, podejmiemy raczej właściwą decyzję dotyczącą zatrudnienia rzetelnego, odpowiednio przygotowanego zawodowo specjalisty. Po konfrontacji i porównaniu ze sobą treści co najmniej dwóch ofert, po sprawdzeniu referencji oferentów i stopnia wartości przedstawionej przez nich reklamy dokonamy najlepszego wyboru. Potrafimy wtedy uzgodnić i właściwie sprecyzować umowę, która przyczyni się do harmonijnego osiągnięcia wzajemnie oczekiwanych korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *