zawory kulowe

Zawory kulowe obecnie są najpopularniejszym i najpowszechniej stosowanym elementem instalacyjnym, używanym w instalacjach gazowych, grzewczych lub wodnych. Praktycznie całkowicie wyparły one popularne wcześniej zawory grzybkowe. Są one bardzo szczelne i trwałe, dlatego zyskały tak dużą popularność.

Działanie zaworu kulowego

Najważniejszym elementem budowy zaworu kulowego jest kula z otworem przelotowym. Jest ona umiejscowiona w korpusie zaworu, który wyłożony jest uszczelnieniem. Kula obracana jest przez trzpień, który posiada indywidualne uszczelnienie. Powszechnie używane zawory kulowe mają budowę zaworów zamykających, dlatego nie powinno się stosować ich do regulacji przepływu. Wyjątek stanowią zawory kulowe wyposażone w napęd pneumatyczny, elektryczny lub hydrauliczny, który posiada pozycjoner stopnia otwarcia zaworu.

zawory kulowe

Z czego wykonane są zawory kulowe?

Przemysłowe zawory kulowe najczęściej posiadają korpus wykonany ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu. Kula natomiast może być ze stali nierdzewnej lub mosiądzu chromowanego. Uszczelnienie kuli to zazwyczaj teflon lub teflon wzmocniony włóknem szklanym, trzpień zaworu uszczelniany jest natomiast teflonem, vitonem lub NBR. Przyłącze zaworu zwykle posiada gwint kołnierzowy lub BSP.

Jak wybrać zawór kulowy?

Rynek instalacyjny posiada bardzo bogaty wybór zaworów kulowych. Bogatą ich ofertę znajdziemy na stronie https://air-com.pl/k/zawory-kulowe,1389. Przed podjęciem decyzji, warto przeanalizować cechy charakterystyczne różnych rodzajów zaworów. Zawór kulowy jest zaworem całkowicie odcinającym przepływ wody, są one bardzo trwałe i nie niosą ryzyka rozszczelnienia instalacji. Jest to szczególnie ważne w przemyśle, dlatego ten rodzaj zaworów jest chętnie wybierany do użytku przemysłowego.

Zastosowanie zaworów kulowych

Zawory kulowe stosowane są w przemyśle najczęściej do instalacji pneumatycznych, wodnych, paliwowych, pary wodnej, a także chemikaliów. Powszechnie stosuje się je także w budownictwie i przemyśle wydobywczym. Zawory kulowe polecane są do stosowania szczególnie w miejsca, gdzie niezbędne jest całkowite odcięcie przepływu w instalacji. W miejscach, gdzie potrzebny jest regulowany przepływ, lepiej wybrać inny rodzaj zaworu, który daje taka możliwość. Bardzo istotną cechą zaworów kulowych jest to, że nie zbierają one zanieczyszczeń z medium, które przenoszą, ponadto nie są one niklowane ani chromowane, dzięki czemu mogą być stosowane w instalacjach wody pitnej. Zawory kulowe mają stosunkowo niską cenę, są trwałe, bezpieczne i łatwo dostępne, stąd wynika ich ogromna popularność i powszechność stosowania.

By Redakcja

Jestem młodszą redaktorką. Ogarniam przede wszystkim dział związany z aranżacją i projektowaniem wnętrz, gdzie staram się zaszczepić czytelnikom nowoczesne spojrzenie na własne wnętrze. Największym podziękowaniem za treści są komentarze ostawiane pod nimi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *