Gwałtowny wzrost cen domów ceglanych w miastach zmusza ludzi do tańszych rozwiązań. Jednym ze sposobów może być budowa domu drewnianego. Czy rzeczywiście jest to dobre wyjście?

Zalety

Dom drewniany to bez wątpienia zdrowy styl życia. Ściany stale utrzymują optymalną wilgotność dzięki czemu możemy swobodnie oddychać. Dodatkowo współczynnik ciepła jest kilkakrotnie wyższy od ceglanych budowli. Należy także pamiętać, że drewno jest materiałem naturalnym, a co za tym idzie – ogólnodostępnym. Można je kupić w tartakach czy składach drewna na terenie całej Polski. Decydując się na budowę takiego domu, warto jednak pomyśleć o cichej i spokojnej lokalizacji. W przeciwieństwie do cegły, domy z drewna słabo tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Dlatego też położenie budynku przy ruchliwej ulicy będzie dość uciążliwe.
Oprócz tego za taką konstrukcją przemawia prostota montażu i demontażu. Bez problemu można dom rozbudować czy zmodernizować instalację. Także pora roku nie stanowi żadnej przeszkody na rozpoczęcie prac. Wykonanie fundamentów jest jedynym zakresem robót, który wymaga betonowania a co za tym idzie – dodatniej temperatury.

Wady

Zalet z posiadania takiego domu jest mnóstwo, lecz nie zapominajmy o wadach. Drewno jest materiałem łatwopalnym i jakiekolwiek zagrożenie pożarowe może szybko zniszczyć cały nasz dobytek. Co więcej, aby ocieplić dom drewniany należy zastosować niestety wiele droższą wełnę mineralną.

Podsumowując, obydwie konstrukcje mają tyle samo plusów, co minusów. Dla jednych dominującym atutem jest bliskość natury oraz szybkość w budowie (do 3 miesięcy) jakie posiadają domy drewniane z bali. Dla innych natomiast kluczowym walorem będzie solidna ściana z cegły, i wysoka odporność. Wybór należy dopasować do naszych indywidualnych potrzeb tak, aby później niczego nie żałować.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *