Pogoda staje się coraz bardziej zmienna, z reguły gwałtowna i niezwykle ekstremalna, bardzo duże opady deszczu przeciążają istniejące obecnie systemy odwodnienia lub w przypadku kiedy ich nie posiadamy stwarzają duże powierzchniowo kałuże, znaczne podtopienia czy zalania. Montaż odwodnienia liniowego ma za zadanie zebranie oraz prawidłowe przetransportowanie wód opadowych do istniejącej już miejskiej kanalizacji. To idealny sposób na to, aby nie zawracać sobie głowy problemami z zalegającą wodą, która może mieć niszczące działanie.

799236_metal_gridDzięki instalacji odwodnienia liniowego mamy możliwość kontrolowania całościowego przepływu wody w naszym bliskim otoczeniu, dlatego musimy umiejętnie dobrać odwodnienie w zależności od potrzeb indywidualnych, na które składa się nachylenie terenu, jego przeznaczenie i powierzchnia. Następstwem nieprawidłowego doboru lub braku odwodnienia są zalania i niszczące nawierzchnię wody opadowe spływające w różny sposób, stwarzając pospolite uszkodzenia całego terenu oraz zalania budynków.

W tych miejscach, w których obciążenia ze względu na typy pojazdów są znaczne konieczne jest użycie wysokiej klasy obciążenia. Na placach firmowych dla ciężarówek i różnego rodzaju wózków, na drogach szybkich, zwyczajnych krajowych oraz na parkingach najodpowiedniejsze jest zastosowanie odwodnienia liniowego o właściwej klasie wytrzymałości. Dla wymienionych terenów idealnie będą nadawały się odwodnienia klasy D400 lub E600.

Na terenach prywatnych powinniśmy zastosować obciążenie najniższej klasy – A15 przeznaczone jest ono tylko dla ruchu pieszych, co prawda dopuszcza się także również nie zbyt częsty ruch samochodowy, lecz nie powinien on przekraczać przejazdu 1 samochodu na miesiąc. Najczęściej Odwodnienia liniowe z pokrywą ocynkowaną lub z tworzywa sztucznego instaluje się na powierzchniach znajdujących się dookoła domu, takich jak tarasy, podwórka czy tereny położone blisko garażu czy podjazdu.

Kanały odwadniające są produkowane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane na naszym krajowym rynku są odwodnienia liniowe wykonane z betonu, polimerobetonu oraz tworzywa sztucznego. Każdy z tych materiałów cechuje się różnymi właściwościami, więc nie można bezprecedensowo wskazać tego najlepszego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *