Baseny ogrodowe coraz częściej i u nas

Upały odczuwalne w ostatnich latach, rosnące wymagania i przystępniejsze ceny materiałów i usług budowlanych skłaniają coraz to większą grupę konsumentów do budowy przydomowych basenów. Decydując się na tego typu inwestycję rozważyć należy kilka decydujących kwestii, m.in. technikę i konstrukcję wykonania.

Do najważniejszych czynników należą lokalizacja i dostępne warunki terenowe (gabaryty i ukształtowanie ogrodu). Najistotniejszym elementem samej konstrukcji jest niecka – może być częściowo lub całkowicie zagłębiona w gruncie lub w ogóle umiejscowiona na powierzchni. Niecki z żelbetonu wylewane są w deskowaniu lub konstruowane z betonowych pustaków. Same ściany zazwyczaj zbroi się prętami o średnicy 5-6 mm. Prostotą i trwałością charakteryzują się także baseny ogrodowe z blachy wyłożonej folią, której największa słabością jest jednak fakt, iż podatna jest na różnego rodzaju uszkodzenia. Niską trwałością charakteryzują się również wyłożone folią gotowe elementy plastikowe. Ich zaletą jest za to szybki i sprawny montaż, a to ze względu na brak betonowej konstrukcji. Dość częstym rozwiązaniem jest także pokrycie betonu laminatem – tego typu rozwiązania cenione są ze względu na łatwość konserwacji – ewentualne uszkodzenia łatwo usunąć po prostu je zalakierowując. W tego typu rozwiązaniach jednak nie można uniknąć dość wysokiego kosztu budowy, związanego bezpośrednio z samą betonową konstrukcją. Do najprostszych stosowanych rozwiązań należą zbiorniki akrylowe, zazwyczaj jednoelementowe.

informujemy24.pl

Mimo szerokiej puli dostępnych rozwiązań stacjonarny basen ogrodowy to inwestycja pochłaniająca spore środki. Stąd atrakcyjną alternatywą stają się przenośnie baseny ogrodowe, które można łatwo i szybko zamontować, przenieść, napełnić wodą. Ich cena jest też zazwyczaj kilku, a nawet kilkunastokrotnie niższa, a przez to przystępniejsza dla szerszego grona. 

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *