Rolety mogą nas chronić przed włamaniem i wtargnięciem niepożądanych gości na teren domu równie skutecznie, jak dodatkowe zamki w drzwiach wejściowych oraz czuwający przy nich pies. Z pewnością to o wiele lepsze rozwiązanie niż stosowane kiedyś masowo kraty, które do dziś upiększają okna niektórych blokowisk.

Specjalne antywłamaniowe rolety będą efektywnie spełniać swoją rolę. Ich najważniejszą częścią, dzięki której nie musimy bać się złodziei, jest tzw. pancerz. Najczęściej wykonuje się go z profili aluminiowych, które są zarazem bardzo wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych (w tym opady kwaśnych deszczy), uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV. Pancerz wypełnia się specjalną pianką poliuretanową bezfreonową, która dodatkowo sprawia, że po zasunięciu rolet, zyskujemy znakomitą ochronę nie tylko przed włamywaczami, ale także zimnem oraz hałasem, np. podczas porywistej burzy. Większą izolacyjność cieplną oraz akustyczną zyskamy, jeśli wybierzmy przesłony o grubszych profilach, w którym automatycznie pianki również jest więcej. Jeśli akurat nie planujemy dłuższych wyjazdów, a na dworze panuje piękna pogoda, możemy bez problemu zwinąć rolety. Nawijają się one na specjalny wałek schowany w kasecie wykonanej z PVC lub ze stali.

Kaseta powinna być na tyle duża, aby bez problemy zmieściła się w niej cała zwinięta przesłona. Czasami w wale znajduje się również konstrukcja silnika, który umożliwia odsłanianie okien za pomocą jednego przycisku, elektrycznie. Pancerz porusza się natomiast po specjalnej prowadnicy ze stali. Jeśli rolety zwija się ręcznie, będą one dodatkowo wyposażone w zwijacz ze sznurkiem. Oferta producentów jest obecnie na tyle bogata, że z pewnością dobierzemy produkty o właściwych rozmiarach oraz kolorach, dzięki czemu idealnie dobierzemy rolety do elewacji budynku oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Jednym z głównych producentów całych systemów okien, rolet oraz markiz tarasowych lub balkonowych jest firma Bartmetaco, która od ponad 20 lat zajmuje się projektowaniem oraz wykonywaniem osłon chroniących nasze domy oraz budową tzw. ogrodów zimowych.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *