Piekarniki do zabudowy cieszą się obecnie dużą popularnością. Nic dziwnego, bo są praktyczne, wygodniejsze, a także bardziej estetyczne i doskonale wpasowują się w wygląd każdej kuchni. Jest jednak kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy montażu takich piekarników.

Piekarnik a zabudowa kuchenna

Wybierając piekarnik, należy określić sposób jego otwierania, a także jego lokalizację. Wybrany model powinien nie tylko być spójny z całą zabudową, ale także sprawdzić się jak najlepiej pod względem funkcjonalnym. Obecnie największą popularnością cieszą się piekarniki do zabudowy w wyższym module. Należy bowiem pamiętać, że najprościej korzystać właśnie z urządzenia znajdującego się na wysokości rąk. Takie umiejscowienie piekarnika pozwala także zwiększyć bezpieczeństwo w kuchni i zagwarantować, że małe dzieci nie będą mogły go uruchomić. Umiejscowienie piekarnika to jednak nie wszystko. Warto zadbać także o to, by jak najlepiej komponował się z resztą zabudowy. Zgodnie z obecnymi trendami najlepiej, by urządzenie wtopiło się w zabudowę, tworząc z nią spójną całość.

piekarniki do zabudowy

Jak zamontować piekarnik?

Przede wszystkim warto pamiętać, że montaż piekarnika pod zabudowę nie wymaga ukrycia go pod frontem, jak to jest w przypadku zmywarki. Takie rozwiązanie byłoby niepraktycznie nie tylko ze względu na system chłodzenia szyby, ale także z uwagi na konieczność zaglądania do wnętrza urządzenia. Piekarnik musi więc pozostać odkryty. Koszty zabudowy będą uzależnione od ceny szafki pod zabudowę urządzenia. Do tego należy dodać również cenę usługi montażowej – najlepiej bowiem zaufać fachowcowi, a nie podejmować się samodzielnego montażu. Pozwoli to zyskać gwarancję, że urządzenie będzie sprawnie funkcjonować, a ponadto, że będzie objęte gwarancją.

Szafka pod zabudowę

Najważniejszą kwestią przy zabudowie piekarnika jest szafka przeznaczona pod tę zabudowę. W przypadku zabudowania w dolnych szafkach podblatowych, będzie to tradycyjna konstrukcja. Szafki przeznaczone pod zabudowę piekarnika nie mają pleców ze względu na konieczność chłodzenia. Piekarnik musi swoim kołnierzem przykryć krawędź stężenia górnego, ale w taki sposób, by jednocześnie nie wystawać ponad tę krawędź. Szerokość szafki pod piekarnik zazwyczaj wynosi 60 centymetrów, natomiast głębokość – 55. Dostępne są jednak także płytsze szafki. Przed ich montażem trzeba jednak koniecznie sprawdzić wymiar głębokości minimalnej zabudowy piekarnika. Istotną kwestią jest także gniazdo lub przyłącze elektryczne do podłączenia piekarnika. Powinno być umieszczone za szafką lub nad podłogą.

By Redakcja

Jestem młodszą redaktorką. Ogarniam przede wszystkim dział związany z aranżacją i projektowaniem wnętrz, gdzie staram się zaszczepić czytelnikom nowoczesne spojrzenie na własne wnętrze. Największym podziękowaniem za treści są komentarze ostawiane pod nimi ;)

2 thoughts on “Co powinniśmy wiedzieć o montażu piekarnika do zabudowy?”
  1. „Piekarnik musi swoim kołnierzem przykryć krawędź stężenia górnego”
    COOO???

  2. Ale czego nei rozumiesz ?:) Tego że 'stężenie’ nie dotyczy tylko % alkoholu ale też jest pojęciem z mechaniki konstrukcji ?:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *