Budowa domu to czas pełen ciężkiej pracy i oczekiwania na moment, w którym nasze wyczekane gniazdko będzie możliwe do zamieszkania. W tym wypadku powiedzenie „Bo najważniejsze to mieć dach nad głową.” jest zdecydowanie na miejscu. W takim razie co wybrać: blachodachówkę czy dachówkę? Jaki materiał do przekrywania dachu będzie spełniał swoje funkcje przez długie lata? To jedne z najczęściej zadawanych pytań w czasie budowy swojego miejsca zamieszkania.

_Files_Thumbs_155742Właściwie dobrana blacha dachowa to zdecydowanie jedna z ważniejszych decyzji, którą należy podjąć. Wybór odpowiedniego materiału wpływa zarówno na trwałość całej konstrukcji, jak i jego wygląd wizualny. Dość prężnie rozwijający się rynek pokryć dachowych zaskakuje nas oryginalnością kolorystyki, kształtów oraz różnorodnością sposobów układania.

Jedne z najpopularniejszych pokryć dachowych to dachówki cementowe, ceramiczne, blachodachówki oraz pokrycia dachowe z takiego materiały jak blachy szwedzkie.

Pokrycia dachowe z blachy
Obecnie pokrycia blaszane wtórnują na rynku, gdyż ich największym atutem jest niska cena, które nie odnosi się jedynie do samego materiału, ale również do konstrukcji dachu nimi pokrytego. Blachodachówka z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, gdyż do złudzenia przypomina dachówki ceramiczne, jednakże jest od nich o wiele mniej trwała. Jest ona produkowana z blach stalowych, blach szwedzkich, a z koleji pokrywana specjalnymi powłokami organicznymi, które charakteryzują się duż odpornością na korozję, zarysowania oraz jest dostępna w całej palecie kolorystycznej. Blachodachówka jest idealnym wyjściem na wszystkie rodzaje dachów stromych. Należy jednak pamiętać, że jeżeli izolacja poddasza zostanie niewłaściwie wykonana, wtedy też to pokrycie oddaje wszystkie dzwięki np. poczas opadów deszczu.

Różnorodność kształtów
Dzisiejszy rynek pełen jest przeróżnych kształtów dachówek oraz blachodachówek, zaczynając od karpiówek, poprzez esówki, aż po dachówki mnich-mniszka. Natomiast, spośród dachówek cementowych najbardziej znanymi są esówki, karpiówki oraz dachówki rzymskie, które przypminają ceramiczne.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *