Okap kuchenny ma bardzo ważne zdanie do spełnienia w każdej kuchni- musi oczyścić powietrze z zapachów, oparów i pary wodnej, a tym samym uchronić pomieszczenie przed wilgocią, czy pleśnią. Musi nie tylko dobrze się prezentować, ale przede wszystkim być funkcjonalnym.

Pierwszą rzeczą na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okapu jest kwestia zachowania odpowiednich wymiarów. Ważna jest odpowiednia szerokość okapu, która nie może być mniejsza niż płyta kuchenna, nad którą zawiśnie. Producenci oferują okapy w wymiarach 50, 60, 90, a nawet 120 cm. Aby okap prawidłowo spełniał swoją funkcję nie może być zamontowany zbyt wysoko. Minimalna odległość od kuchenki gazowej, czy elektrycznej to 70 cm. Jeśli chodzi o parametry techniczne to niezwykle istotna jest moc i wydajność okapu, która musi być dostosowana do kubatury naszego pomieszczenia. Jest to gwarancją odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

W zależności od powierzchni pomieszczenia możemy też wybierać różne rodzaje okapów. Najpopularniejsze są okapy kominowe, które usuwają wszystkie nieprzyjemne zapachy przewodem wentylacyjnym bezpośrednio na zewnątrz. W prawdzie potrzeba dużo miejsca na ich założenie, jednak ich wysoki poziom efektywności, standardowe kształty i wykonanie, sprawiają, że łatwo je dopasować do każdego wnętrza. Jeśli dysponujemy dużą, przestrzenną kuchnią to najlepszym rozwiązaniem do nowocześnie urządzonej kuchni są okapy wyspowe, które można zakładać nawet na środku pomieszczenia, ponieważ montowane są bezpośrednio do sufitu. Jeśli zależy nam, aby okap był niewidoczny to można zdecydować się na okapy skrywane w szafkach albo w formie wysuwanej szuflady.

Ponadto funkcjonalny okap kuchenny powinien działać cicho, nawet przy największym wykorzystaniu mocy silnika. Równie ważne są dodatkowe udogodnienia w postaci oświetlenia, obsługi za pomocą pilota, czy samoczynnego wyłączenia po określanym czasie. Pamiętajmy, że równie ważna jest estetyka i dopasowanie jest funkcjonalność i wygoda w codziennym użytkowaniu.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *