Przy wyborze odpowiedniego wkładu kominkowego musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, związanych z przeznaczeniem paleniska. Palenisko może pełnić indywidualnie lub wymiennie funkcję dekoracyjną, rekreacyjną (np. dom letniskowy), dogrzewczą (uzupełniające źródło ciepła), grzewczą (jako jedyne dostępne źródło ciepła) lub do C.O. ( z rusztem wodnym – dogrzewając wodę użytkową).

Ze względu na szerokość fasady dzielimy palenisko na:

  • małe (około 60 cm),
  • średnie (około 65-75 cm),
  • duże (około 75-80 cm)
  • oraz bardzo duże palenisko (około 85-100 cm).

Ze względu na kształt fasady wyróżniamy kominki posiadające:

  • fasadę płaską,
  • fasadę trapezową-symetryczną, gdzie lewa lub prawa szyba jest gięta,
  • fasadę półokrągłą, z krzywizną w kształcie walca o małym lub dużym promieniu,
  • fasadę piętrową oraz fasadę kwadratową lub pionową.
Jak wybrać kominek ?

Rodzaje wykończenia fasady to miedzy innymi farba żaroodporna, mosiądz, emalia, brąz, chromonikiel, mosiądzowanie (rustykalne, polerowane) i złocenie (polerowane).

Ze względu na sposób otwierania drzwi kominki dzielimy na te z drzwiczkami otwieranymi na bok (prawo lub lewo), otwierane na boki (dzielone na dwie części), harmonijkowe – otwierane na boki i dzielone na cztery części, podnoszone do góry jedna, dwie lub trzy szyby oraz chowane pod lub za palenisko.

Przy wyborze kominka istotną kwestią jest funkcjonalność paleniska, na którą składa się możliwość regulacji procesu spalania, wyposażenie standardowe, takie jak szyber, czy system podnoszenia drzwiczek oraz wyposażenie dodatkowe, na które składają się ruszt do grillowania, czy ozdobne listwy wokół szyb. Przy użytkowaniu kominka na pewno zwrócimy uwagę na sposób zachowywania czystości szyby, co możemy osiągnąć poprzez tzw. pirolizę, czyli podwójną szybę, czy też szybę pokrytą cienką warstwą metalu, jak również poprzez zastosowanie kurtyny gorącego powietrza lub też nawiewu zimnego powietrza na szybę.

Istotną kwestią podczas użytkowania jest sposób wybierania popiołu. Możemy mieć wiaderko lub szufladę na popiół, zsyp popiołu bezpośrednio do piwnicy lub tez możemy wybierać popiół bezpośrednio z płyty dolnej paleniska. Pod katem trwałości musimy zwrócić uwagę na to, czy dany kominek jest przystosowany do palenia ciągłego bez okresowego, przymusowego wygaszania, a także ilość lat udzielanej gwarancji.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *