Wiele metali jest poddawanych procesowi cynkowania. Co tak właściwie ten termin oznacza, oraz jaka jest jego rola?

Konstrukcje stalowe, takie jak hale magazynowe czy produkcyjne są stale narażone na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko pokryły by się rdzą. Budynki przemysłowe są na nią szczególnie narażone, właśnie dlatego proces cynkowania jest taki ważny. Zabezpiecza on konstrukcje wykonane ze stali przed utlenianiem, wpływem środków chemicznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Cały proces cynkowania rozpoczyna się od dokładnego oczyszczeni powierzchni metalu. W tym celu jest on piaskowany przy pomocy metody strumieniowo-ściernej. Wszelkie zanieczyszczenia są usuwane przez sprężone powietrze wtłaczające z ogromną siłą drobinki ścierne, które uderzają o powierzchnię stali.

Wszelkie tłuszcze czy oleje uniemożliwiają zajście reakcji pomiędzy żelazem i cynkiem, dlatego kolejny etap to czyszczenie chemiczne. Ma on na celu odtłuszczenie stalowych powierzchni, przy użyciu odpowiednich środków chemicznych.

Kolejnym etapem cynkowania jest proces wytrawiania stali. Elementy konstrukcji zostają zanurzone w kąpieli kwasowej (zazwyczaj jest to kwas solny). Wszystkie substancje niebędące metalami zostają wytrawione. Jeżeli pierwsza kąpiel nie przyniosła oczekiwanego efektu, konstrukcja zostaje ponownie wytrawiona przy użyciu roztworu kwasu fluorowodorowego.

Etap czwarty to topnikowanie. Elementy zanurzane są w kąpieli złożonej z chlorku amonu i chlorku cynku. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego przebiegu późniejszych reakcji. Podczas topnikowania usuwane są nawet najmniejsze ilości utlenionej stali.

Przed przystąpieniem do właściwego cynkowania należy dokładnie osuszyć stal. Ma to na celu odparowanie z jej powierzchni topników pochodzących z poprzedniego etapu procesu. Odbywa się to w specjalnych piecach rozgrzewających stal od 120 do 150 stopni Celsjusza. Suszenie to bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ nagły wzrost temperatury mógłby spowodować zapłon topników zgromadzonych na powierzchni stalowych elementów, co w konsekwencji mogłoby wpłynąć niekorzystnie na wytrzymałość konstrukcji.

Krok szósty, a zarazem ostatni to proces cynkowania. Stalowe elementy zostają zanurzone w roztopionym cynku (jego temperatura to od 445 do 455 stopni Celsjusza). Dzięki dyfuzji chemicznej zachodzącej pomiędzy żelazem a cynkiem, na powierzchni metalu tworzy się stop żelazo-cynkowy. Tak powstała powłoka stanowi najlepsze zabezpieczenie konstrukcji stalowych przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *