Wokół systemów DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza) zdążyło już narosnąć całe mnóstwo stereotypów związanych z ich rzekomą nieskutecznością lub wręcz odwrotnie – przypisujących im wprost niesamowite właściwości i możliwości. Ile prawdy jest w tych wszystkich teoriach? Sprawdźmy.

fire-917411_1280

Popularne stereotypy dotyczące DGP

Oba przytaczane stereotypy – a więc ten, iż system DGP charakteryzuje się niską wydajnością, jak i ten, który mówi, że systemy takie są w stanie skutecznie ogrzać każdą powierzchnię – aż nader często pojawiają się podczas rozmowy potencjalnego użytkownika systemu dystrybucji gorącego powietrza ze sprzedawcą lub wykonawcą całej instalacji. Tymczasem prawda, jak zwykle, leży pośrodku.

Granice skuteczności systemu

Ogrzewanie kominkowe to z całą pewnością system skuteczny. Dzięki kominkowi i sprawnej instalacji rozprowadzającej gorące powietrze, ogrzać można, jak szacują eksperci, powierzchnię wynoszącą nawet 150 m². Jednakże wartość tę należy uznawać za wartość graniczną. Budynki (a w przypadku ogrzewania kominkowego w grę wchodzą przede wszystkim domy i mieszkania) o większej powierzchni nie zostaną skutecznie ogrzane przez system DGP bez względu na zastosowane w nich rozwiązania. Nie pomogą tu systemy kaskadowe, podwójne wentylatory czy dodatkowe wentylatory kanałowe – zbyt duża powierzchnia zawsze pozostanie niedogrzana, a mieszkańcy domu niezadowoleni.

Ciepło w małym domu

Zamiast próbować ogrzać za pomocą kominka i systemu DGP dwustumetrowe mieszkanie (a wielu takich i tak przecież nie ma), warto skupić się na mniejszych powierzchniach, z myślą o których powstało połączenie tych instalacji. – http://www.systemkominkowy.com/ogrzewanie-kominkowe

W przypadku systemów z wymuszonym obiegiem powietrza można przyjąć, że odległość najdalszego wylotu instalacji od wentylatora nie powinna przekraczać 10 metrów. System oparty wyłącznie na grawitacji zapewnia skuteczność jedynie w przypadku pomieszczeń oddalonych od komika o nie więcej niż 4-5 m. Mimo iż zasady te zdają się być uniwersalne i warto się nimi kierować przy projektowaniu i budowie systemu ogrzewania kominkowego, trudno jest jednoznacznie określić, jaką powierzchnię można skutecznie ogrzać przy zastosowaniu wymienionych typów instalacji.

Jedno- i dwupoziomowe instalacje grzewcze

Wydajność systemu ogrzewania kominkowego zależy w 100 proc. od rodzaju zastosowanej instalacji. Wiadomo na przykład, że instalacje rozprowadzające ciepłe powietrze na parterze i piętrze z reguły są instalacjami większymi, a przy zachowaniu podanych wyżej zasad odległości od źródła ciepła, mają możliwość skutecznie ogrzewać większą powierzchnię niż instalacje jednopoziomowe. Należy jednak przy tym wszystkim pamiętać o ograniczeniach wynikających z samego źródła ciepła w systemie kominkowym. Każdy wkład kominkowy ma ograniczoną moc i na nic zda się tu rozbudowywanie systemu DGP. Nieuniknione straty ciepła w instalacji sprawią, że powyżej pewnej powierzchni instalacja ta zwyczajnie przestanie należycie funkcjonować.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *